22 νέα πρωτότυπα θεατρικά μονόπρακτα & 24 παραστάσεις μονολόγων νέων ηθοποιών

Το 7ο Διαγωνιστικό Pocket Theatre Festival: Βήμα σε Νέους Δημιουργούς της Θεατρικής Πράξης παρουσιάζει 22 νέα πρωτότυπα θεατρικά μονόπρακτα υπό μορφή θεατρικού αναλογίου και 24 παραστάσεις μονολόγων νέων ηθοποιών, από τις 18 έως τις 23 Δεκεμβρίου.

Την Κριτική Επιτροπή του Φεστιβάλ που μαζί με το κοινό θα αναδείξουν τους νικητές προεδρεύει ο σκηνοθέτης Κοραής Δαμάτης. Την επιτροπή «δραματουργών» συμπληρώνουν ο συγγραφέας Λένος Χρηστίδης, η ηθοποιός και καθηγήτρια Ορθοφωνίας Αντέλα Μέρμηγκα, η θεατρολόγος Μαριανίκη Δορμπαράκη, και η εικαστικός, καλλιτεχνική υπεύθυνη του «-ισμός» Μέμα Γενεράλη.

Την επιτροπή «ηθοποιών» συμπληρώνουν ο σκηνοθέτης Κυριάκος Χατζημιχαηλίδης, η ερμηνεύτρια και δασκάλα φωνητικής Ελισάβετ Καρατζόλη, ο σκηνογράφος Γιώργος Λυντζέρης και η θεατρολόγος Έλενα Τιμπλαλέξη.

Την επιτροπή συντονισμού απαρτίζουν ο συγγραφέας και μεταφραστής Ερρίκος Μπελιές, ο σκηνοθέτης και ηθοποιός Δημήτρης Κανέλλος και ο Καλλιτεχνικός Διευθυντής του Μικρού Πολυτεχνείου Θράσος Καμινάκης.

Ακολουθεί το αναλυτικό πρόγραμμα του φεστιβάλ:

– Παρασκευή 18 Δεκεμβρίου, Opening Party
Loft, Ιεράς Οδού και Πειραιώς, απέναντι από την Τεχνόπολη

18.00: Παιχνίδι Ρόλων LARP (Open Workshop) με την Έλενα Τιπλαλέξη
19.30: Εισαγωγή στη Μοριακή Γαστρονομία με το Chef Σταύρο Ψωμόπουλο
20.30: Η Ιστορία του Coctail με τον Αινεία Χειλά
21.30: Παρουσίαση του 7ου Pocket Theatre Festival
22.00: Έναρξη μουσικής βραδιάς
23.30: Απονομή των Oscar του ΜΠ (των γνωστών ΜΠΟΣΚΑΡ) 2015 & Κλήρωση Σεμιναρίων

Προσφέρεται fingerfood μπουφές & coctail bar.
Μουσική ζωντανά (live) από τη Νατάσσα Μωυσόγλου και το Σπύρο Παπαθεοδώρου

– Σάββατο 19 Δεκεμβρίου, Διαγωνισμός Δραματουργών
Χώρος Τέχνης -Ismos

18.30: Έναρξη με το μονόλογο «Θηλειά» της Ευρυδίκης Καπαδόκη  
19.00: Η Απλή Μέθοδος των Τριών της Αλεξάνδρας Πριγκηποπούλου 
19.30: Divine Odyssey των Periplaneta 
20.00: Ναυαγός του Ιάσωνα Κ.
20.30: Το Πάρτυ Μετά το Πάρτυ της Fiery9
21.00: Χάσιμο της Exit Thirteen
21.30: Ναι της DanaeArt.
22.00: Νεφελώματα των Νεφέλη και Ειρήνη Kάππα
22.30: Κουτσουλιές ή Μια Πολύ Προσωπική Υπόθεση της Alice J
23.00: Τέλος Βάρδιας της Αλκμήνης Παυλίδη
23.30: Another Day του Jefferson Airplane

– Κυριακή 20 Δεκεμβρίου, Διαγωνισμός Δραματουργών 
Χώρος Τέχνης -Ismos

13.30: Έναρξη με το μονόλογο Μάτι της Monte6
14.00: Η Δολοφονία της Γιαγιάς και Εμείς της Message Forward
14.30: Σαν και Εμένα Είσαι ρε Μπαγάσα της Ραλλού Λ.
15.00: Πυροτεχνήματα της Α. Ανανιάνη
15.30: Το Πανηγύρι του Αντώνη Μικέλη
16.00: Mairy 3 Μας της Ισιδώρας Μαραγκουδάκη
16.30: Το Μέσα Κρύο του Αλέξανδρου Κουτρουβίδη
17.00: Λύκος στα Κόκκινα της S-4-Summer
17.30: Παρασκευή και 13 του Σωτήριου Έτους 2015 της Μπαχάρ Ρ
18.00: Οι Κληρονόμοι του Οδυσσέα Π.
18.30: Η Ροζ Φλούδα των Βασίλη Μπίζη και της Νίκης Γκεγκέ
19.00: Ολοκλήρωση Διαγωνιστικού Δραματουργών / Απονομή Βραβείων Κριτικής Επιτροπής και Κοινού

– Δευτέρα 21 Δεκεμβρίου, Διαγωνισμός Ερμηνευτών 
Pocket Stage του Μικρού Πολυτεχνείου

19.00: Έναρξη
19.30: Τσουμπρή Μαρίνα: A Bright Room Called Day του Τ. Κούσνερ
20.00: Κτωρίδης Παναγιώτης: Ρινόκερως του Ε. Ιονέσκο
20.30: Κονταξής Γιώργος: Οι Δαιμονισμένοι του Φ. Ντοστογιέφσκι
21.00: Γαβρίδου Γεωργία: Ευτυχισμένες Ημέρες του Σ. Μπέκετ
21.30: Ντάκου Κατερίνα: Λεωφορειό ο Πόθος του Τ. Ουίλιαμς
22.00: Κώτσηρα Θεοδώρα: Βιρτζίνια της E. O’Μπράιαν
22.30: Ραυτοπούλου Σοφία: Το Γλυκό Πουλί της Νιότης του Τ. Ουίλιαμς
23.00: Παπανικολάου Στέλιος: Ο Επιστάτης του Χ. Πίντερ

– Τρίτη 22 Δεκεμβρίου, Διαγωνισμός Ερμηνευτών 
Pocket Stage του Μικρού Πολυτεχνείου

19.00: Έναρξη 
19.30: Τούντα Ασημένη: Μαγειρεύοντας με τον Έλβις του Λ. Χολ
20.00: Δρίβα Ειρήνη: Βαλς αρ. 6 του Ν. Ροντρίγκεζ
20.30: Μαγουλά Μαρίνα: Το Φάντασμα της Μασσαλίας του Ζ. Κοκτώ
21.00: Γιαλίτσης Πάνος: Οι Βλαβερές Συνέπειες του Καπνού του Α. Τσέχωφ
21.30: Μόσα Ευτυχία: Μια κυρία των γραμμάτων του Ά. Μπένεττ
22.00: Βουτσινά Λήδα: Δεσποινίς Μαργαρίτα του Ρ. Αϋτάντε
22.30: Μπασκιώτη Κατερίνα: Η Υπαναχώρηση από τη Μόσχα του Γ. Νίκολσον
23.00: Μπαχά Δέσποινα: Δόνια Ροζίτα του Φ. Γκαρσία Λόρκα
23.30: Παυλούς Μαρίσκα: Οι Δούλες του Ζ. Ζενέ

Τετάρτη 23 Δεκεμβρίου, Διαγωνισμός Ερμηνευτών 
Pocket Stage του Μικρού Πολυτεχνείου

19.00: Έναρξη
19.30: Καλαματιανός Αντώνης: Ο Βασιλιάς Πεθαίνει του Ε. Ιονέσκο
20.00: Τσιμάρα Βάγια: Παράνοια της Μ. Τζόουνς
20.30: Κοκκόρη Σταματίνα: Δεσποινίς Τζούλια του Α. Στρίμπεργκ
21.00: Φανάρας Πάνος: Η Σονάτα του Σεληνόφωτος του Γ. Ρίτσου
21.30: Κοπάση Ελισάβετ: H Θηλειά της Ε. Κοπάση
22.00: Γαϊτάνου Τζοάννα: Σαλώμη του O. Γουάιλντ
22.30: Αποστολοπούλου Φωτεινή: Ποιος Φοβάται τη Βιρτζίνια Γουλφ του Έντ. Άλμπι
23.00: Ολοκλήρωση Διαγωνιστικού Ερμηνευτών / Απονομή Βραβείων Κριτικής Επιτροπής και Κοινού

Εισιτήρια

Τιμές εισιτηρίων: 

7 €
- €

Εισιτήρια

Τιμές εισιτηρίων: 

7 €
- €

Εγγραφείτε στο newsletter μας

Κάθε Σάββατο θα λαμβάνετε στο e-mail σας το newsletter του ελc με τις προτάσεις μας για την εβδομάδα!

Podpourri. Ιστορίες που ακούγονται

Ακολουθήστε το ελculture.gr στο Google News

το ελculture σας προσκαλεί σε εκδηλώσεις

ΓΡΑΨΕ ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΣΟΥ

Αφήστε μια απάντηση

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται.

Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί το Akismet για να μειώσει τα ανεπιθύμητα σχόλια. Μάθετε πώς υφίστανται επεξεργασία τα δεδομένα των σχολίων σας.

Κάθε βδομάδα μπορείτε να λαμβάνετε στο e-mail σας το newsletter του ελc mag με τις προτάσεις μας